Legendy
Legenda jest to opowieść lub zbiór opowieści, historii o postaciach historycznych, nasycona motywami fantastyki i cudowności. Legendy mają to do siebie, że były przekazywane ustnie, a dopiero później zaczęto je spisywać. Opowiadają zazwyczaj o czynach bohaterów, wodzów, świętych, politykach i innych popularnych postaciach.
Dziś macie okazję poznania „Legendy o Smoku Wawelskim.”
Na początek zachęcam do wysłuchania legendy wklejając poniższy link w przeglądarkę internetową:
https://www.youtube.com/watch?v=balErY5dz6g
Wesoła piosenka „Smok Wawelski”
https://www.youtube.com/watch?v=UEDujCiSLYo
Proponuję wykonać pracę plastyczną, otwierając poniższe linki obejrzycie dwa sposoby wykonania „Smoka Wawelskiego”.
https://www.youtube.com/watch?v=jF1ee5O5pJs
oraz trudniejsza wersja
https://www.youtube.com/watch?v=QkJobLU4i-E
Dla dociekliwych legenda o herbie Tomaszowa Mazowieckiego.
Herbem Miasta jest Rawicz – herb rodu Ostrowskich , założycieli Tomaszowa. Przedstawia on pannę w czerwonej sukni i w koronie na głowie jadącej na czarnym niedźwiedziu. Według legendy, powstanie herbu związane jest z Anglią. Głosi ona, że przed swoją śmiercią król Kanut Wielki zapisał swojej córce Klotyldzie część skarbów koronnych. Jej brat Harold, który po śmierci ojca objął władzę w królestwie, nie chcąc dopuścić, aby w przypadku zamążpójścia siostry tak wielkie bogactwa opuściły Anglię, postanowił ją zgładzić. Za namową doradców kazał Klotyldę wrzucić do jamy z czarnym niedźwiedziem sądząc, że pożre on dziewczynę. Ku zdziwieniu króla, drapieżne zwierzę nie tylko nie zrobiło jej krzywdy, ale pozwoliło nawet aby na nim usiadła. Przerażony tym cudem Harold uwolnił siostrę i pozwolił, aby wyszła za mąż za ukochanego księcia lotaryńskiego Gwalderberta. Ich synowie otrzymali na pamiątkę tego wydarzenia herb z panną na niedźwiedziu. Potomkowie Klotyldy i Gwalderberta rozeszli się po wielu krajach. Niektórzy z nich dotarli do Polski. Herb Rawicz pojawił się w Polsce przed rokiem 1109 za panowania Bolesława Krzywoustego. Rawicz stał się herbem Tomaszowa Mazowieckiego dopiero w 1926 r., a więc prawie 100 lat po nadaniu praw miejskich. Tak późne jego przyjęcie wynikało z faktu, że przez wiele lat władze miasta nie przywiązywały do tej sprawy większego znaczenia. Zmieniło się to w związku z planowanym na 1927 rok oddaniem nowego budynku ratusza. Pierwsze propozycje herbu, nawiązujące do tradycji włókienniczych Tomaszowa, nie zyskały aprobaty mieszkańców. O pomoc zwrócono się do Jana Krystyna Ostrowskiego, potomka założyciela miasta. Ten wyraził zgodę, aby jego rodowy herb stał się również herbem miasta.
Zachęcam, aby napisać swoją własną legendę i wykonać do niej ilustracje. Po powrocie do szkoły będziecie mogli przedstawić swoją pracę.
opracowała: Ewelina Wołek