Zdrowy styl życia
Ruch to zdrowie. Aktywnie spędzam czas w domu z rodziną.
Aktywność ruchowa ważna sprawa.
Aktywność fizyczna pobudza dojrzewanie układu nerwowego. Przyspiesza to rozwój motoryczności. Dzięki ruchowi dziecko poznaje otaczający je świat, wzbogaca swoje doświadczenia, kształtuje pamięć i uwagę. Rozwija swoją samodzielność.
Pamiętajmy jednak, że bez względu na pogodę bardzo ważne jest, by zapewnić naszym dzieciom odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia.
Czas jest jednym z najważniejszych zasobów w życiu każdego człowieka. Stale za czymś gonimy, spieszymy się, nie zauważając jak wiele dzieje się wokół nas i naszej rodziny. Może warto zatrzymać się na chwilę, wziąć głęboki oddech i spędzić piątkowe popołudnie z naszymi najbliższymi? A można go wykorzystać w taki sposób, aby i dzieci i rodzice mieli radochę. Poniżej kilka pomysłów na wspólne spędzenie czasu.
GRY PLANSZOWE I KARCIANE
Chłodniejsze wieczory nie muszą być nudne. Kiedy pogoda nie dopisuje lub macie ochotę wspólnie posiedzieć w domu, dobrym pomysłem jest zagranie w planszówki. Jest to wspólna zabawa, która zawsze wywołuje mnóstwo pozytywnych emocji. Dzieci uczą się przy tym współzawodnictwa. Niektóre gry planszowe są kooperacyjne i wymagają współpracy między graczami, dzięki czemu dzieci nie muszą między sobą rywalizować, a pomagają sobie. Gry planszowe mogą być typowo rozrywkowe, jak np. 5 sekund, Jenga, ale są również edukacyjne, które wymagają logicznego myślenia.
Zabawy ruchowe:
Zabawy z piłkami
Jest ich mnóstwo. Oto kilka z nich:
- Trafianie piłką do pojemnika na pranie, do wiaderka po farbie itp. Rzucajcie prawą, lewą o obiema rękami. Można zliczać punkty.
- Toczenie piłeczki pingpongowej oddechem. Dziecko poruszając się na czworaka dmucha w piłeczkę, popychając ją w wyznaczonym kierunku. Celem może być np. wprowadzenie i zatrzymanie (oddechem!) piłeczki na kartce papieru.
- Rzucajcie z dzieckiem do siebie piłkę, jednocześnie podając na głos kolor. Piłkę trzeba załapać, chyba że rzucający wypowie wybrany wcześniej kolor, np. czerwony. Wtedy nie wolno złapać piłki!
- Podawanie sobie piłki nogami – minifutbol. Dla bezpieczeństwa sprzętów domowych lepiej będzie, jeśli piłka nie będzie traciła kontaktu z podłożem.
Czas start Do zabawy będą potrzebne: stoper lub zegarek z sekundnikiem kartki do zapisywania wyników, coś do pisania - długopis lub pisak. | ||
Jak się bawić? Zabawa pozwala poznać działanie stopera, ale przede wszystkim uczy dziecko poczucia czasu oraz liczenia. Sprawdźcie razem z dzieckiem, ile czasu zajmuje wykonanie przeróżnych czynności. Za pomocą stopera zmierzcie np. jak długo każdy z rodziny zawiązuje buty, ubiera się, śpiewa piosenkę, schodzi i wchodzi po schodach, równo składa komplet ubrań, zmywa naczynia po kolacji, itd. Warto urozmaicić tę zabawę, próbując wcześniej odgadnąć, jaki będzie wynik. Wskażcie osobę, która była najbliżej prawidłowego wyniku oraz tę, która najbardziej się pomyliła. Niech dziecko obliczy, o ile się dana osoba pomyliła. Niemy teatrzyk
|
WESOŁEJ ZABAWY!
Zabawa ruchowa przy piosence https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE
Piknik – spędzanie czasu wolnego – grupowanie https://learningapps.org/view11534274
Formy spędzania czasu wolnego https://learningapps.org/view12332559