Andrzejki
Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. W dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wszystkie polskie dziewczęta na wydaniu wiedziały, że w imieniny św. Andrzeja mają szansę dowiedzieć się, jak ułoży im się życie uczuciowe. O ile dziś to walentynki uważamy na święto zakochanych, o tyle kilka dekad temu to św. Andrzej patronował pragnącym miłości pannom, zaś patronką chętnych na ożenek kawalerów była św. Katarzyna (4 listopada). Z biegiem czasu andrzejki wchłonęły obchody katarzynek, a chłopcy zaczęli świętować razem z dziewczętami. Przypominając andrzejkowe zabawy, które w listopadowy wieczór możecie zorganizować w domowych warunkach, przybliżamy Wam, drodzy uczniowie słowiańskie tradycje.
Proszę obejrzeć prezentację, która przedstawia genezę powstania andrzejek oraz demonstruje najpopularniejsze andrzejkowe wróżby i zabawy. Niektóre z nich przetrwały do dziś, ale o tym dowiecie się, oglądając film:
Film zamieszczony jest na stronie http://bajkartka.pl/andrzejki-magiczny-wieczor-z-wrozbami/ i za zgodą jego autorki możecie go obejrzeć oraz skorzystać z materiałów przydatnych do wróżb.