Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Ziemia nasz dom

Drogie dzieci w tym tygodniu obchodzimy Dzień Ziemi.

Dzień Ziemi to dobry sposób na przypomnienie nam, że powinniśmy dbać o naszą planetę. Jakby na to nie patrzeć, jesteśmy na niej tylko gośćmi.

22 kwietnia na całym świecie świętuje się DZIEŃ ZIEMI. Bardzo często powtarzamy, że ziemia nie jest spadkiem od rodziców, a jedynie pożyczką. Pora się do tego zastosować i mocniej pokochać nasz wspólny dom!

Według wyjaśnień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nasze życie zależy od zdrowia planety i całej jej różnorodności biologicznej. Niestety zapominamy o tym i nie przykładamy szczególnej uwagi do zachowania i przyzwyczajeń nowoczesnego społeczeństwa.

Musimy pamiętać, że każdy nasz oddech ma związek z istnieniem wielu różnych gatunków zwierząt i roślin. Drzewa, oceany, algi, pszczoły… Wszyscy jesteśmy częścią magicznego cyklu, nad którym nigdy się nie zastanawiamy. Najwyższy czas to zmienić!

Zachęcam do obejrzenia bajki edukacyjnej i wysłuchania piosenki. https://www.youtube.com/watch?v=PYd88-RyaLs   Ekologiczny dom – bajka edukacyjna.

https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE  Świat w naszych rękach – Eko piosenka.

Zanim wyrzucimy coś do kubła, zastanówmy się kilka razy, czy na pewno nie możemy tego powtórnie wykorzystać. W ekologii mówimy o recyklingu, a w sztuce istnieje specjalny nurt – „trash art” czyli sztuka ze śmieci. Kto nie wierzy, niech sam się przekona :). Poniżej proponuję kilka propozycji.

Żółw morski z wytłaczanki po jajkach

Potrzebne będą:

 • zielona wytłaczanka po jajkach
 • reklamówki foliowe
 • zielona bibuła
 • papier kolorowy
 • stare gazety

Ścinamy jeden z krótszych boków wytłaczanki i umiejscowiamy w nim głowę żółwia. Przygotowujemy ją wcześniej z gazet, formując z nich odpowiedni kształt i okręcając je zieloną bibułą. Wnętrze wytłaczanki wypychamy resztkami pociętej, zielonej bibuły oraz zielonymi reklamówkami foliowymi. Głowę, jedną łapę oraz ogon wsuwamy w boki wytłaczanki i szczelnie ją zamykamy. Na drugą łapę robimy w wytłaczance nacięcie. Oczy wycinamy z pozostałości wytłaczanki, a łapy i ogon – z papieru kolorowego. Wytłaczankę ozdabiamy, naklejając na każdą wypustkę pomarańczowe kółeczko wycięte wcześniej z papieru kolorowego.

Kolorowa papuga z plastikowej butelki

Potrzebne będą:

 • butelka plastikowa
 • kolorowe piórka
 • papier kolorowy
 • brokat w kleju
 • klej magic lub wikol

Najpierw przygotowujemy głowę naszej papugi. Zrobimy ją, wycinając z kolorowego papieru dwa identyczne koła (możemy użyć cyrkla lub odrysować je od szklanki) oraz dwa takie same dzioby. Głowę ozdabiamy brokatem i naklejamy dziób na każdym kole oddzielnie. Następnie tak przygotowane głowy doklejamy z dwóch stron na szyjce od butelki. Teraz przystępujemy do ostatniego etapu, który polega na obklejeniu całej butelki kolorowymi piórkami. Do klejenia używamy mocnego kleju wikol lub magic.

Akwarium

Potrzebne będą:

 • duży, szary karton formatu A3
 • niebieskie reklamówki jednorazowe
 • kawałek starej gąbki
 • stara płyta CD
 • resztki papierów kolorowych
 • dwie rolki papierowe
 • guziki
 • klej magic lub wikol

Do pracy przystępujemy, obwijając karton reklamówkami na kształt morza i spinając je w kilku miejscach zszywaczem do papieru. Z gąbki i resztek papieru kolorowego wycinamy morskie rośliny, guziczki naklejamy jako morskie kamienie. Z płyty CD i kolorowego papieru przygotowujemy niepowtarzalną rybę głębinową. Rolki papierowe malujemy farbami na zielono i nacinamy dolne brzegi na kształt macek ośmiornicy. Następnie doklejamy im oczy i przyklejamy w naszym akwarium. Do przytwierdzania używamy mocnego kleju magic lub wikol oraz zszywek.

Przyjemnej i twórczej zabawy!